Finance.ua
Назва емітентаВiдкрите акцiонерне товариство "Металургiйний комбiнат" Азовсталь"
Код за ЄДРПОУ00191158
Організаційно-правова формаВАТ

Опис бізнесу

Основні фактори, що впливають на діяльність емітента

Группа факторівОпис проблемСтупінь впливу на діяльність емітента*Які зміни, що прогнозуються, мають вплинути на підприємство
незначний впливсередній впливзначний вплив
ПолітичніНестабiльнiсть полiтичної обстановки   Вплив на зовнiшньоекономiчну дiяльнiсть, пiдвищення цiн на енергоносiї, транспортних тарифiв, собiвартостi продукцiї. 
Фінансово-економічніВисока дiлова активнiсть азiйського ринку металу, досить стабiльний рiвень цiн на ньому. Iнфляцiйнi процеси в економiцi України. Недосконалiсть податкової системи.   Iмовiрне загострення конкуренцiї на ринку схiдної Азiї. Своєчасне повернення пiдприємству у повному обсязi ПДВ за експортну продукцiю. 
Виробничо-технологічніПоступове зношенiсть основних виробничих фондiв.   Здiйснення постiйної реконструкцiї та модернiзацiї дiючих виробничих потужностей. 
СоціальніВiдсутнiсь реформ в Пенсiйному забезпеченнi. невiдповiднiсть заробiтної платнi рiвню ринкових цiн та комунальних послуг.   Прийняття на державному рiвнi законiв по соцiальному захисту громадян, зростання рiвня заробiтної плати 
ЕкологічніВiдчутний негативний вплив виробництва на навколишнє середовище.   Здiйснення низки природоохоронних заходiв має на метi суттєве покращення екологiчної ситуацiї в мiстi. 
Примітки

*У відповідній графі проставляється помітка "Х".

Інформація про найбільш впливових конкурентів з основної продукції

Найменування продукції (виду продукції)*Найменування конкурентаКраїна походження конкурентаСтупінь конкуренції**
незначний впливсередній впливзначний вплив
Листовий прокат, штрипс, сляби ВАТ "ММК iм. Iллiча" Україна   
Листовий та сортовий прокат, штрипс ВАТ "Алчевський металургiйний комбiнат" Україна   
Сортовий прокат ВАТ "Днiпропетровський металургiйний комбiнат" Україна   
Листовий прокат, сортовий прокат ВАТ "Донецькiй МЗ" Україна   
Листовий прокат, штрипс, сляби "Северсталь" Росiя   
Листовий прокат, штрипс "Уральська сталь" НОСТА Росiя   
Сортовий прокат, рейкi ВАТ "Нижньотагiльський МК" Росiя   

*До переліку заносяться дані про продукцію (товари, роботи, послуги), обсяги реалізації якої становлять 10% та більше від загального обсягу реалізації.
**У відповідній графі проставляється помітка "Х".

Інформація про основну продукцію, що виробляє (послуги, що надає) емітент

Найменування продукції (виду продукції)*Торгові марки, під якими здійснюється збут продукціїПатентний та інший правовий захист продукції (винаходи та ліцензії, які використовуються в продукції)Код товару (товарної групи) за ТНЗЕД**Одиниця виміруОбсяг виробництва в натуральних одиницяхОбсяг виробництва у грошовому виразі (у діючих цінах) (тис.грн.)Чистий доход (виручка від реалізації за звітний період) ) (тис.грн.)
Сляби д/в д/в д/в тис.т 2668.271 4032929.400 4032929.400 
Квадратна заготовка д/в д/в д/в тис.т 462.548 691747.000 691747.000 
Листовий прокат д/в д/в д/в тис.т 1032.687 2303622.600 2303622.600 
Iнша металопродукцiя д/в д/в д/в тис.т 992.839 2216690.000 2216690.000 
Iншi товари (послуги ) :     0.000 33991.000 33991.000 
Інші товари (послуги):0.000 0.000 
Усього:9278980.000 9278980.000 

*До переліку заносяться дані про продукцію (товари, роботи, послуги), обсяги реалізації якої становлять 10% та більше від загального обсягу реалізації (у вартісному виразі).
**ТНЗЕД - "Товарна номенклатура зовнішньоекономічної діяльності".

Інформація про сировинну базу та основні характеристики споживачів продукції (послуг) емітента та розподіл споживачів за регіонами України та зовнішніх ринках

Найменування продукції (виду продукції)*Сировинна база для виробництва (Україна, країни СНД, зарубіжжя)**Доля в загальному обсязі реалізації (за регіонами) (%)
УкраїнаКраїни СНД та БалтіїКраїни дальнього зарубіжжя
Сляби Україна 0.000 0.000 100.000 
Квадратна заготовка Україна 4.500 0.000 95.500 
Листовий прокат Україна 21.100 21.800 57.100 
Усього:11.600 14.400 74.000 

*До переліку заносяться дані про продукцію (товари, роботи, послуги), обсяги реалізації якої становлять 10% та більше від загального обсягу реалізації.
**Заповнюють емітенти, які займаються виробництвом.

Стисла історія підприємства, важливі події його розвитку

Завод "Азовсталь" був введений в експлуатацiю у 1933 роцi. У роки Великої Вiтчизняної вiйни "Азовсталь" було майже повнiстю зруйновано, але вiдбудовано у короткi строки пiсля її закiнчення. У 1993 роцi трудовий колектив комбiнату взяв майно пiдприємства в оренду, перетворивши його на орендне, а у 1996 роцi державою було прийнято рiшення про його корпоратизацiю та подальшу приватизацiю. 1 жовтня 1996 року було зареєстровано вiдкрите акцiонерне товариство "Металургiйний комбiнат "Азовсталь", засновниками якого виступили Фонд державного майна України та Органiзацiя орендарiв комбiнату. У 2003 року на Донецькiй фондовiй бiржi Фонд державного майна України продав 25% акцiй ВАТ "МК "Азовсталь". Таким чином у державнiй власностi не залишилося акцiй ВАТ "МК "Азовсталь". 10.09.2003 року Фонд державного майна України видав Наказ за 1598 "Про виконання плану розмiщення акцiй ВАТ "Металургiйний комбiнат "Азовсталь".
ВАТ "Металургiйний комбiнат "Азовсталь" - одне з найбiльших в Українi пiдприємств з повним замкнутим металургiйним циклом, має свої в розпорядженнi модернiзованi доменнi печi; киснево-конвертерним комплексом, включаючи позапiчну обробку i безперервне розливання сталi; могутнiм устаткуванням повного циклу для виробництва рейок i крупного сорту; високопродуктивним толстолистовым прокатним станом, має розвинену транспортну систему i свiй власний морський порт. Крiм цехiв основного виробництва комбiнат має свою в розпорядженнi розвинену ремонтну базу, енергетичне господарство i цехи, що забезпечують основне виробництво необхiдними матерiально-сировинними ресурсами, а також цехи, що переробляють металургiйнi вiдходи. Поєднання високого технiчного i кадрового потенцiалiв комбiнату, вигiдне географiчне розташування, сучасна транспортна iнфраструктура створюють сприятливi умови для залучення iнвестицiй.
За своїми виробничими потужностями комбiнат впевнено посiдає третє мiсце серед металургiйних пiдприємств України, поступаючись за обсягами виробництва лише "Криворiжсталi" та "ММК iм.Iллiча".
Комбiнат "Азовсталь" - монополiст по виробництву залiзничних рейок широкої колiї, рейкових накладок, пiдкладок i клем, а також найбiльший виробник куль сталевих помольних. Також комбiнат зберiг прiоритет в технологiї виробництва заготiвки (штрипсов) для труб магiстральних газо- i нафтопроводiв великого дiаметру, будучи своєрiдним полiгоном для вiдробiтку нових технологiй i нових марок сталi.
Продукцiя марки комбiнату "Азовсталь" вiдповiдає кращим свiтовим стандартам i експортується в десятки країн Захiдної Європи, Пiвнiчної i Центральної Америки, Пiвденно-схiдної Азiї i Близького Сходу. Автоматизацiя з використанням комп'ютерних систем забезпечує видачу завдання по одержаному замовленню на весь металургiйний цикл, супровiд i управлiння всiм технологiчним процессом. Комбiнат, удiляє велике значення засобам сучасного контролю, застосовує рiзнi методи визначення якiсних характеристик металопрокату, полягання металу, устаткування, виробничих агрегатiв i механiчних властивостей металопрокату за допомогою не руйнуючого контролю iз застосуванням ультразвукових, рентгено-гаммаграфiчних, магнiтопорошкових, капiлярних методiв дефектоскопiї та iн. Комбiнат щорiчно iнвестує десятки мiльйонiв в технiчне переоснащення виробництва, що забезпечує високу якiсть продукцiї, а також в рiзнi екологiчнi програми.
Одним з найважливiших видiв рекламно-пропагандистської дiяльностi була участь комбiнату в спецiалiзованих виставках. Участь у виставках створювала можливiсть контактiв з бiльш широким кругом потенцiйних покупцiв, органiзацiю презентацiї продукцiї, вироблюваної пiдприємством.
ВАТ "МК "Азовсталь" приймав активну участь у рiзноманiтних виставках як в Українi, так i за її межами. У 2004 роцi комбiнат взяв участь у виставках:
- Виставка-ярмарок "Купуємо україське - пiдтримуємо державу", що пройшла
в рамках мiського конкурсу "Кришталева башта". В експозицiї комбiнату
була представлена продукцiя УОП i цеха сортового скла.
- Виставка "Марiуполь. Весна. 2004". Експозицiя комбiнату була представлена виробами з кришталевого скла.. Нагородженi Дипломом учасника.
- Мiжнародна виставка "Фарфор. Стекло. Посуд - 2004" (Київ). Виставка, на якiй були представленi провiднi виробники виробiв з художнього i технiчного скла. Був представлений широкий асортимент виробiв з кришталя виробництва ВАТ "МК "Азовсталь". Нагородженi Дипломом учасника..
- Мiжнародна виставка "Build Lybia - 2004". (м. Трiполi, Лiвiя). Була представлена металопродукцiя комбiнату, в основному в частинi сортового i фасону прокату.
- Виставка "Металургiя-2004". (Донецьк). Регiональна виставка по металургiї, була представлена металопродукцiя комбiнату.
- Виставка "Наука-виробництву-2004". Регiональна виставка, тема якої
упровадження досягнень науки у виробництвi, новi розробки в областi металургiї i т.д.
- 60-й Мiжнародний технiчний ярмарок "Пловдiв - 2004". (Болгарiя, м.Пловдiв). Була представлена металопродукцiя комбiнату. Нагородженi Дипломом за , а також Пам'ятним знаком нацiонального виставкового Пловдiвського центру, присвяченого 110-рiччю.
- "Метал-Форум- 2004". (м. Київ). Була представлена металопродукцiя комбiнату. Нагородженi Дипломом учасника..
- "Метал-Експо - 2004". Десята ювiлейна мiжнародна виставка, м. Москва, як учасники на стендi "Leman Commodities S.A".
- Ексклюзивна виставка продукцiї Лауреатiв Мiжнародного конкурсу
"Золотi торговi марки-2004". (м. Київ). Нагородженi Мiжнародною премiєю "БIЗНЕС-ОЛIМП", Орденом вiдмiнностi "Суспiльне визнання", Почесним Дипломом Оргкомiтету конкурсу.

Для здiйснення деякiх видiв дiяльностi, передбачених статутом товариства, комбiнат має в своєму розпорядженнi низку лiцензiй та спецiальних дозволiв.
На комбiнатi дiє iнтегрована Система управлiння якiстю, розроблена вiдповiдно до вимог мiжнародного стандарту ISO 9001: 2000 i специфiкацiї API Q1 - сьоме видання. Система управлiння якiстю сертифiкована Канадським Бюро сертифiкацiї (сертифiкат вiдповiдностi 96 - 293 вiд 13.11.2002г.) i Американським iнститутом нафти (сертифiкати 2Y - 0004 вiд 14. 11. 2003г. i 2Н - 0009 вiд 14. 11. 2003г.).
Функцiонуюча Система управлiння якiстю орiєнтована, на виконання вимог замовникiв, разом з тим, узгоджується з полiтикою комбiнату в областi якостi, що гарантує досягнення цiлей шляхом полiпшення її на постiйнiй довгостроковiй основi.
У перiод з 22 по 25 березня 2004 року Американським iнститутом нафти i з 16 по 19 листопаду 2004 року Iнститутом управлiння якiстю (Канада) були проведенi аудити Системи управлiння якiстю на вiдповiднiсть вимогам РСУК ISO 9001:2000, ДСТУ ISO 9001:2001, API Spec Q1 - сьоме видання. В процесi вище перелiчених аудитiв невiдповiдностей, а також зауважень по функцiонуванню iнтегрованої Системи управлiння якiстю, дiючої на ВАТ "МК "Азовсталь", не виявлено.
За наслiдками аудитiв, Реєстрацiйнi Комiтети Американського iнституту нафти (API) i Iнституту управлiння якiстю (QMI) продовжили дiю сертифiкатiв вiдповiдностi - без обмежень.
Бюро сертифiкации якiстi (QCB) Канада - Система Управлiння якiстю ISO 9001:2000 (ДСТУ ISO 9001-2001) -для наступних видiв дiяльностi : виробництво - сляби неперервнолитi, гарячекатанi квадратнi i круглi заготiвки, прокат гарячекатаний, рейки, рейковi скрiпляє, балки, швелера, уголки (L-балки), сталевi профiлi спецiального призначення, кулi сталевi мелючи;
Продукцiя комбiнату отримала високу оцiнку провiдних мiжнародних агенцiй, що пiдтверджено вiдповiдними сертiфiкатами:
- Lloyd's Register Of Shipping (Великобританiя) - виробництво товстих листiв з корпусної суднобудiвельної сталi i сталей для казанiв i судин;
- Germanischer Lloyd (Нiмеччина) - виробництво листового прокату з нелегованої конструкцiйної i суднобудiвельної сталi;
- Det Norske Veritas (Норвегiя) - виробництво листового прокату з корпусної конструкцiйної сталi нормальної i пiдвищеної мiцностi;
- Американське бюро Судноплавства (ABS) - виробництво суднової корпусної конструкцiйної сталi нормальної i пiдвищеної мiцностi;
- Bureau Veritas (Францiя); Американський Iнститут Нафти (API) - сертифiкат на виробництво толстолистового прокату для трубних з'єднань конструкцiй морських платформ за стандартом API Spec 2H, та стандартом API Spec 2Y;
- Nippon Kaiji Kyokai (Японiя) - сертифiкат на право виробництва суднової корпусної конструкцiйної сталi;
- TUV Rheinland-Berlin Brandenburg (Нiмеччина) - сертифiкат на право виробництва листового, толстолистового прокату, штрипса для газопровiдних труб великого дiаметру;
- RINA (Морський Регiстр Iталii) - виробництво товстих листiв з корпусної суднобудiвельної сталi;
- УкрНИИМетСЕРТ - атестати i сертифiкати на виробництво рейок залiзничних широкої колiї, вузької, нормальної колiї, острякових, накладок i пiдкладок рейкових, профiлiв гарячекатаних для крiпи гiрських вироблень;
- Морськiй Регiстр Судноплавства (Росiя) - сертифiкат на виробництво листової суднобудiвельної сталi нормальної, пiдвищеної мiцностi категорiй, листової суднобудiвельної сталi для конструкцiй, що працюють при низьких температурах, виробництво гарячекатаних симетричних полособульб для мартенiвського виробництва;
- МДП "Стеклосертiфiкат" - сертифiкована продукцiя з кришталевого скла вiдповiдно до ГОСТ 30407-96 "Посуд i декоративнi вироби з скла. Загальнi технiчнi умови.", та iншi. Дiя цих сертифiкатiв поширюється на виробництво листового прокату для суднобудування, низку конструкцiйних марок сталi, а також листовий прокат для конструкцiй глибоководних морських платформ.
- ДЕРЖМIСЬКТЕХНАГЛЯД (Росiя) - виробництво штрiпсов для виготовлення электросварних труб дiаметром 426-1420 мм, класу мiцностi Х 42 - Х 70 i К 42 - К 60.
ВАТ "МК "Азовсталь" є володарем багатьох патентiв та авторських свiдоцтв.
Стратегiчна мета ВАТ "МК "Азовсталь" - модернiзацiя технологiчних процесiв, упровадження новiтнiх передових технологiй управлiння i випуск високоякiсної продукцiї, все це в комплексi дозволить бути конкурентноспроможними в жорстких умовах вiдкритого ринку, полiпшення умов працi i досягнення високого рiвня добробуту людей.

Інформація про організаційну структуру емітента

ВАТ "Металургiйний комбiнат "Азовсталь" - пiдприємство iз повним металургiйним циклом.
До складу комбiнату входять наступнi основнi структурнi пiдроздiли:
* цех агломерацiї;
* доменний цех - має в своєму складi 6 доменних печей, фактично в 2004 року в експлуатацiї знаходилися агрегати 1,3,4,5,6;
* конверторний цех;
* мартенiвський цех;
* товстолистовий цех;
* блок сортопрокатних цехiв, введених в експлуатацiю в пiслявоєнний час i працюючих в звiтному роцi з урахуванням наявностi замовлень;
* обтисковий цех (блюмiнг 1200);
* рейкобалковий цех (стан 800) Рейкобалковий цех - єдиний на Українi - призначений для плющення залiзничних рейок широкої колiї. Крiм того, проводить важкi профiлi фасонiв загального i галузевого призначення.
* вiддiлення крупного сорту рейкобалкового цеху (стан 650) призначений для виробництва профiлiв фасонiв загального призначення, профiлю для шахтної крiпи, залiзничних рейок вузької колiї (Р 24) i iн.
* цехи рейкових скрiплень у складi двох вiддiлень (рейкових скрiплень i шаропрокатного);
* вапняно-випалювальний цех (4 печi i 4 шахтнi газовi печi, що обертаються);
* копровий цех;
* вiддiлення по переробцi вогненно-рiдких шлакiв;
* цехi головного енергетика i головного механiка;
* ливарний цех
* газовий цех
* теплосиловий цех
* кисневий цех
* ремонтнi цехи;
* транспортнi цехи;
* цех по виробництву товарiв народного споживання (цех сортового скла);
- iншi цехи.
У своєму складi комбiнат має також потужну транспортну базу, у тому числi власний морський порт, через який ведеться вiдвантаження частини продукцiї на експорт.
Крiм того, комбiнат утримує потужну мережу об'єктiв невиробничого призначення, метою iснування якої максимальне задоволення потреб трудового колективу пiдприємства. До складу соцiальної сфери входять:
* лiкувально-оздорочi об'єкти: санаторiй-пофiлакторiй "Азовсталець", пансiонат "Азовсталь" (смт. Ялта) та база вiдпочинку "Дончанка" на узбережжi Азовського моря, дитячий оздоровчий центр "Орленок" (м.Марiуполь);
* мережа спортивних споруд: спортивний комплекс "Азовсталь", гребна база, власний яхт-клуб, тенiсни корти;
* заклади культури: палац культури "Азовсталь", парк культури та вiдпочинку в Орджонiкiдзевському районi мiста Марiуполь;
* житлово-комунальна сфера: гуртожитки, котельнi та iнш.

У 1995 роцi комбiнат вiдкрив своє представництво у м.Києвi з метою представлення iнтересiв ВАТ "МК "Азовсталь" в органах державної влади у зв'язку iз розширенням комерцiйної i фiнансової дiяльностi на терiторiї України. Представництво знаходиться за адресою: м.Київ, вул.Костьольна, 8-14.

З метою захисту iнтересiв пiдприємства в процесi приватизацiї, надання правового захисту вiд неузгодженостей законодавства України, полiпшення податкового законодавства та iнiцiювання змiн до чинного законодавства, ВАТ "Металургiйний комбiнат "Азовсталь" увiйшов до складу вiтчизняних об'єднань пiдприємтств:
- Української асоцiацiї сталеплавiльникiв;
- Української асоцiацiї пiдприємств чорної металургiї;
- Асоцiацiї "Срандарт-СЕПРО";
- Українська асоцiацiя виробникiв технiчних газiв "УА-СIГМА";
- Асоцiацiя пiдприємств власникiв вiдомчого транспорту "Укрвiдтранс";
- Виробничо-господарського об'єднання "Металургпром";
- Лiги пiдприємств, що приваватизуються;
- Донецької торговельно-промислової палати;
- Української спiлки промисловцiв та пiдприємцiв (УСПП);
- Українського товариства неруйнiвного контролю та технiчної дiагностики.
- ПРОМИСЛОВО-ФIНАНСОВОГО КОНСОРЦIУМА "Iнвестицiйно-металургiйний Союз"

Українськая асоцiацiя сталеплавильникiв була створена 23.07.1998р. Головна мета створення об'єднання - сприяння розвитку, органiзацiї та виконанню робiт з удосконалення дiючих та розробки нових технологiй, модернiзацiї устаткування, покращення екологiчної ситуацiї iз залученням вiтчизняних i закордонних фiнансових, технiчних та iнтелектуальних ресурсiв.
Юридична адреса: Україна, 83017, м.Донецьк, пров. Вятський, 2а.

Українська асоцiацiя пiдприємств чорної металургiї була заснована 09.08.98р. Мета створення - розробка та органiзацiя перспективних програм щодо розвитку галузi, врегулювання взаємовiдносин мiж пiдприємствами галузi. всебiчне вивчення та практичне вирiшення питань пошука та наповнення зовнiшних ринкiв продукцiєю вiтчизняного виробництва, сприяння технiчному прогресу, розширення дiючих та освоєння нових ринкiв збуту продукцiї чорної металургiї.
Юридична адреса: Україна, 252601 м.Київ, пров. Музейний,10.

Асоцiацiя зi стандартизацiї, сертифiкацiї та метрологiї гiрничо-металургiйного комплексу України "Стандарт-СЕПРО". Асоцiацiя заснована 27.12.2000р. з метою координацiї дiяльностi в галузi стандартизацiї, сертифiкацiї та метрологiї продукцiї, що виробляється та споживаєтьсяна пiдприємствах та органiзацiях ГМК України, а також формування галузевої системи стандартизацiї та метрологiї.
Юридична адреса: Україна, 49000, м.Днiпропетровськ, площа Ленина 1, офiс 214.

Українська асоцiацiя виробникiв технiчних газiв "УА-СIГМА". Заснована 29 червня 2000 року. Напрями дiяльностi Асоцiацiї: Iнформацiйний i кадровий супровiд пiдприємств, що проводять технiчнi гази: Навчання, перепiдготовка i пiдвищення квалiфiкацiї IТР в областi криогенної i компресорної технiки; видання науково-технiчного i виробничого журналу,;проведення мiжнародних семiнарiв по проблемах ВРУ. Науково-технiчне забезпечення пiдприємств, що проводять або використовують продукти роздiлення повiтря i iншi технiчнi гази: розробка сучасних систем для виробництва технiчних газiв; пiдготовка пропозицiй по реконструкцiї або модернiзацiї дiючих ВРУ; створення програмних продуктiв. Юридична адреса: Україна, 65026, м. Одеса, Приморський р-н, вул.Дворянска, 1/3.

Асоцiацiя пiдприємств власникiв вiдомчого транспорту "Укрвiдтранс". Заснована 16 грудня 2003 року. Головною метою дiяльностi Асоцiацiї є: Координацiя та консолiдацiя зусиль членiв Асоцiацiї для вирiшення проблем професiйної дiяльностi вiдомчого транспорту, що являють спiльний iнтерес, без права втручання в їх виробничу i комерцiйну дiяльнiсть та прийняття управлiнських рiшень.
Юридична адреса: Україна,49000, м. Днiпропетровськ, пл. Ленiна, 1

Виробничо-господарське об'єднання "Металургпром", створене 18.01.95 року. Мета дiяльностi - представництво та захист iнтересiв пiдприємств-учасникiв, створення найбiльш сприятливих умов господарювання, узгодження iнтересiв учасникiв у ринкових умовах.
Юридична адреса: Україна, 49000, м.Днiпропетровськ, площа Ленiна, 1.

Всеукраїнський громадський благодiйний фонд "Лiга пiдприємств, що приватизуються", заснований 31.10.94 року з метою надання допомоги, спрямованої на розвитокпiдприємств, якi перебувають у стадiї приватизацiї або вже приватизувались.
Юридична адреса: Україна, 01010, вул. Онищенка, 4.

Донецька торгово-промислова палата була заснована 04.04.95р. Головними видами дiяльностi є посередницькi послуги, реклама, виставки, зовнiшньоекономiчна дiяльнiсть та маркетинговi консультацiї.
Юридична адреса: 83000, м.Донецьк, пр.Дєержинського, 12.

Українська спiлка промисловцiв i пiдприємцiв (УСПП) - громадська органiзацiя, заснована 26.04.96 року з метою консолiдацiї зусиль та координацiї дiяльностi, спрямованої на здiйснення радикальної економiчної реформи.
Юридична адреса фiлiалу у Донецькiй областi: Україна,83105, м.Донецьк, б-р Пушкiна, 23-340.

Українське товариство неруйнiвного контролю та технiчної дiагностики створене у 1990 роцi з метою консолiдацiї зусиль науковцiв та робiтникiв, що працюють в галузi неруйнiвного контролю,обмiну iнформацiєю про тенденцiї розвитку неруйнiвного контролю та технiчної дiагностики, а також комплексного пiдвищення якостi та надiйностi промислової продукцiї та об'єктiв.
Юридична адреса: 03680, м.Київ-150, МСП, вул.Боженка, 11.

ПРОМИСЛОВО-ФIНАНСОВИЙ КОНСОРЦIУМ "Iнвестицiйно-металургiйний Союз" створен 27.04.2004 року. Головною метою Консорцiуму є iнвестування промислового i банкiвського капiталу у корпоративнi права та виробничу дiяльнiсть промислових пiдприємств металургiйної i гiрничо-металургiйної галузi та отримання прибутку вiд цiєї дiяльностi. Також iнвестування промислового i банкiвського капiталу в iншi галузi промислового виробництва, а також в такi об'єкти iнвестицiйної дiяльностi як будь-яке майно, цiннi папери, корпоративнi права, цiльовi грошовi вклади, науково-технiчна продукцiя, iнтелектуальнi цiнностi, iншi об'єкти власностi, майновi права.
Юридична адреса: 01033, м.Київ, вул.Панькiвська, 11

З метою просування товарiв на зовнiшнi ринки збуту, освiтлення дiяльностi комбiнату та рекламування власної продукцiї ВАТ "МК "Азовсталь" виступив засновником декiлькох суб'єктiв господарювання:
ТОВ ASM Gmbh. (Нiмеччина), засноване 20.05.94 року. Основним видом дiяльностi є торгiвля металургiйною продукцiєю та iншими товарами, рiзнi iмпортнi та експортнi угоди. Чисельнiсть працiвникiв - 6 осiб.
Юридична адреса: Нiмеччина, 50939, м.Кьольн, вул.Вайсхаусштрассе, 22.

СП "Азовлiтас" - акцiонерне товариство закритого типу, засноване 18.12.92 року. Головна мета створення пiдприємства - представлення iнтересiв ВАТ "МК "Азовсталь" у прибалтiйському регiонi з метою реалiзацiї продукцiї у країнах Балтiї.
Чисельнiсть працiвникiв - 15 осiб.
Юридична адреса: Литва, 3000, м.Каунас, вул.Донелайчiо, 62.

ТОВ "Промсiдер С.р.л.", зареєстроване 16.01.92р. Предмет дiяльностi товариства - купiвля i продаж продукцiї чорної та кольорової металургiї, їх вiдвантаження та перевезення рiзними видами транспортних засобiв, виробництво та переробка, пакувуання та складування. Чисельнiсть працiвникiв - 3 осiб.
Юридична адреса: Iталiя, м.Рим, вул.Бенедетто Кроче, 68.

ЗАТ "Редакцiя газети "Марiупольське життя", засноване 23.04.96р. Мета створення - задоволення громадської потреби в iнформацiї, розповсюдження iнформацiї про дiяльнiсть засновникiв.
Юридична адреса: Україна, м.Марiуполь, пр.Будiвельникiв, 52.

ТОВ "Телерадiокомунiкацiйна компанiя "Сiгма", зареєстроване 29.05.91 року. Дiяльнiсть товариства спрямована на реалiзацiю свободи слова, прав громадян на отримання повної вирогiдної iнформацiї, на вiдкрите та вiльне обговорення громадських питань.
Юридична адреса: Україна, м. Марiуполь, пр.Будiвельникiв, 52.

ВАТ "Страхова компанiя "Орадон" засноване 27.09.94р. Мета дiяльностi - надання послуг зi страхового захисту здоров'я та життя населення, майнових iнтересiв фiзичних та юридичних осiб, а також фiнансової дiяльностi у межах, встановлених чинним законодавством України.
Юридична адреса: Україна, м.Донецьк, вул. 50 рокiв СРСР, 149.

ТОВ "Аптека" було засноване 22.08.94 року з метою забезпечення робiтникiв комбiнату та громадян мiста медичними препаратами, а також насичення споживчого ринку товарами народного споживання, надання пiдприємствам та населенню рiзного роду послуг.
Юридична адреса: Україна, 87502, м.Марiуполь, пр.Перемоги, 38.
У 2004 роцi була продана частка у статутному фондi ТОВ "Аптека", рiшення засiдання Наглядової ради вiд 14.06.2004 року. Договiр купiвлi-продажу (вiдступлення) частки у статутному фондi товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю 118/41 вiд 30.06.2004 року.

ТОВ "Марiта" засноване 14.09.93р. з метою задоволення потреб населення у товарах народного споживання (швейно-трикотажної продукцiї), а саме пошив спецiального одягу, дитячого та спортивного одягу та iнше.
Юридична адреса: Україна, 87505, м.Марiуполь, вул.Граверна,1.

ТОВ "ТЕХРЕМПОСТАВКА" засноване 14.02.2001р. Мета дiяльностi - виробнича, комерцiйна, посередницька, фiнансова i iнша господарська дiяльнiсть, в тому числi виробництво, передача та постачання електричної та теплової енергiї, для отримання прибутку й задоволення на його основi соцiально-економiчних iнтересiв Учасникiв та працiвникiв Товариства.
Юридична адреса: Україна, 83086, м.Донецьк, вул. Артема, 41.

ЗАТ "Камиш-Бурун" було засноване 21.05.1999р. Мета дiяльностi - отримання прибутку вiд пiдприємницької дiяльностi, шляхом органiзацiї виробництва продукцiї та оказання послуг. Предметом дiяльностi є видобуток, збагачення, дроблення, переробка залiзних руд, вапняку, спiкання агломерату та iнш.
Юридична адреса: Україна, 334513, АР Крим, м.Керчь, вул. Орджонiкiдзе, 12.
У 2004 роцi була продана частка у статутному фондi ЗАТ "Камиш-Бурун", рiшення засiдання Наглядової ради вiд 14.10.2004 року. Договiр купiвлi-продажу К 2021-КМ вiд 18.10.2004 року.

ВАТ "Харцизький трубний завод" засноване 01.12.1994 року. Мета дiяльностi товариства є одержання прибутку на основi здiйснення виробничої, комерцiйної, посередницької та iншої дiяльностi. Предметом дiяльностi є виробництво сталевих труб, у тому числi з антикорозiйним покриттям, балонiв рiзного призначення, чавунного, сталевого та кольорового литва, поковок з чорних та кольорових металiв, сталевих та дерев'яних конструкцiй у звичайних умовах, виробiв з термiчною, механiчною та iншими видами обробки.
Юридична адреса: Україна, 86700, Донецька обл., м.Харцизьк, вул.Патона,9

Опис обраної облікової політики

Облiкова полiтика на пiдприємствi будується таким чином, щоб фiнансовi звiти повнiстю вiдповiдали усiм вимогам Закону України "Про бухгалтерський облiк i фiнансову звiтнiсть в Українi" та Положенням (стандартам) бухгалтерського облiку П(С)БО.
Для ведення бухгалтерського облiку та надання iнформацiї у фiнансових звiтах застосовуються пiдходи та методи, передбаченi П(С)БО та найбiльш адаптованi до конкретних особливостей господарської дiяльностi пiдприємства. Застосовується система облiку SAP R/3 (модулi FI "Фiнанси", MM "Управлiння матерiальними потоками", SD "Збут"). Модуль "Контроллiнг" застосовується в мiру поетапного введення в експлуатацiю в структурних пiдроздiлах комбiнату.
Облiк виробничих запасiв, напiвфабрикатiв, незавершеного виробництва, готової продукцiї, а також операцiї калькуляцiї собiвартостi здiйснювати на основi попереднього методу калькуляцiї iз застосуванням елементiв позаказного облiку у мiрi упровадження модуля "Контроллiнг".
Закриття рахункiв класу 7 "Доходи i результати дiяльностi" i класу 9 "Витрати дiяльностi", а також вiднесення суми нарахованого податку на прибуток на фiнансовi результати проводиться в кiнцi звiтного року.

Критерiї визнання активiв та забов'язань.

Матерiальнi та нематерiальнi об'єкти вiдображаються у балансi пiдприємства як активи тiльки у тому випадку, якщо вони вiдповiдають одночасно таким критерiям: об'єкти контролюються пiдприємством, їх оцiнку може бути достовiрно визначено, iснує iмовiрнiсть отримання в майбутньому економiчних вигiд вiд застосування цих об'єктiв. Усi активи пiдприємства (утому числi невиробничi), що числяться на його балансi, вважаються достовiрно оцiненими на пiдставi первинних бухгалтерських документiв на їх оприходування. Активами визнаються усi об'єкти пiдприємства, за якими iснує iмовiрнiсть отримання економiчних вигiд у майбутньому у разi можливого їх продажу третiм особам. Вважається, що усi зобов'язання пiдприємства достовiрно оцiненi на пiдставi первинних бухгалтерських документiв i за усiма зобов'язаннями iснує iмовiрнiсть зменшення економiчних вигiд у майбутньому.
Основними засобами на пiдставi п.4 П(С)БО 7 "Основнi засоби" визнаються матерiальнi активи, якi пiдприємство утримує з метою використання в процесi виробництва, здачi в оренду iншим особамта для здiйснення адмiнiстративних або соцiально-культурних функцiй, якщо очiкуваний строк їх корисного використання (експлуатацiї) таких об'єктiв перевищує 1 рiк.
Для забезпечення достовiрностi даних бухгалтерського облiку i фiнансової звiтностi перед складанням рiчної фiнансової звiтностi проводиться iнвентаризацiя вiдповiдно до Iнструкцiї по iнвентаризацiї основних засобiв, нематерiальних активiв, товарно-матерiальних цiнностей, грошових коштiв i документiв i розрахункiв, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 11.08.94г. 69 iз змiнами i доповненнями, Iнструкцiєю про порядок отримання, використовування, облiку i збереження дорогоцiнних металiв i коштовних каменiв, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 06.04.1998г. 84.

Облiк основних засобiв.

Облiк основних засобiв (ОЗ) здiйснюється згiдно iз П(С)БО 7 "Основнi засоби". Матерiальнi активи, очiкуваний термiн корисного використовування (експлуатацiї) яких бiльше одного року i вартiсної ознаки бiльше 1000 грн., класифiкуються як основнi засоби i враховувати на рахунку 10.
Усi ОЗ, що знаходяться на балансi пiдприємства, оцiнюються заїх залишковою вартiстю.
Усi поступаючи на баланс ОЗ, оцiнюються за первiсною вартiстю. Первiсна вартiсть об'єкту ОЗ, який придбано за грошовi кошти, визначається згiдно iз п.8 П(С)БО 7. Первiсна вартiсть об'єкту ОЗ, який придбано в обмiн на iншi активи, визнається на рiвнi договiрної цiни за угодою бартеру (товарообмiну), вважаючи обмiннi активи неподiбними, а справедливу вартiсть активiв, що передаються, рiвнiй договiрнiй.
До особливого роспорядження адмiнiстрацiї пiдприємства справедлива вартiсть ОЗ вважається рiвною iї залишковiй вартостi, у зв'язку iз чим переоцiнка ОЗ не здiйснюється.
Класифiкуються ОЗ для нарахування амортизацiї в бухгалтерському облiку по групах, передбаченим податковим облiком згiдно пп.8.2.2 ст.8 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" (в редакцiї Закону України вiд 22.05.1997г. 283/97-ВР, iз змiнами i доповненнями, з урахуванням змiн, внесених Законом України вiд 24 грудня 2002 року 349).
Нарахування амортизацiї здiйснювається протягом термiну корисного використовування (експлуатацiї) об'єкту, який встановлюється при визнаннi цього об'єкту активом (при зарахуваннi на баланс), i припиняється на перiод його реконструкцiї, модернiзацiї, добудови, дообладнання i консервацiї згiдно перелiкам об'єктiв, затвердженим технiчним директором.
Нарахування бухгалтерської амортизацiї проводити щомiсячно, починаючи з мiсяця, наступного за мiсяцем, в якому об'єкт основних засобiв став придатним для корисного використовування.
Нарахування амортизацiї припиняється, починаючи з мiсяця, наступного за мiсяцем вибуття об'єкту основних засобiв, перекладу його на реконструкцiю, модернiзацiю, добудову, дообладнання, консервацiю на пiдставi наказу по комбiнату.
Сума нарахованої амортизацiї вiдображається збiльшенням суми витрат i зносу необоротних активiв.

Облiк нематерiальних активiв.

Нематерiальним активом визнається немонетарний актив, який не має матерiальної форми та який може бути iдентифiкований й утримується пiдприємством з метою використання на протязi перiоду бiльше 1 року для виробництва, торгiвлi, в адмiнiстративних цiлях чи для надання в оренду iншим особам.
Нематерiальнi активи зараховується на баланс у разi iмовiрностi отримання в майбутньому єкономiчних вигiд вiд їх використання, та якщо їх вартiсть може бути достовiрно визначено. Усi нематерiальнi активи облiковуються за групами, передбаченими п.5 П(С)БО 8 "Нематарiальнi активи". Пiд час зарахування на баланс нематерiального активу його оцiнка здiйснюється за первинною вартiстю , згiдно iз п.п.11-17 П(С)БО 8 "Нематарiальнi активи". За кожним нематерiальним активом визначається строк його корисного використання, а на пiдставi цього строку - норму амортизацiї нематерiального активу з метою вiдображення у податковому та бухгалтерському облiку. Амортизацiя за усiма нематерiальними активами нараховується за прямолiнiйним методом. Лiквiдацiйна вартiсть усiх нематерiальних активiв прирiвнюється до нуля.

Облiк iнших необоротних матерiальних активiв (МНМА).
Матерiальнi активи, очiкуваний термiн корисного використовування (експлуатацiї) яких бiльше одного року i вартiсної ознаки менше 1000 грн. класифiкуються як малоцiннi необоротнi матерiальнi активи i враховуються на рахунку 112.
Амортизацiя МНМА, якi облiковуються на рахунку 112, в бухгалтерському облiку нараховується у першому мiсяцi використання об'єктiв у розмiрi 50% їх вартостi, що амортизуэться, i решта 50% - у мiсяцi їх списання з балансу.
Амортизацiя бiблiотечних фондiв, якi облiковуються на рахунку 111, нараховується у першому мiсяцi їх використання у розмiрi 100% його вартостi.

Облiк незавершених капiтальних iнвестицiй.

Незавершенi капiтальнi iнвестицiї в необоротнi матерiальнi активи визнаються капiтальнi iнвестицiї в будiвництво, виготовлення, реконструкцiю, модернiзацiю, придбання об'єктiв необоротних матерiальних активiв, введення яких на дату балансу не вiдбулося, а також авансовi платежi для фiнансування будiвництва.
Оцiнка капiтальних iнвестицiй здiйснюється за iсторичною собiвартiстю, яка не пiдлягає подальшiй iндексацiї. Незавершенi капiтальнi iнвестицiї, що отриманi пiдприємством безкоштовно,оцiнюються за їх справедливою вартiстю. Не включаються до вартостi незавершених капiтальних iнвестицiй вiдсотки за користування позиками.

Облiк фiнансових iнвестицiй.

Фiнансовi iнвестицiї класифiкуються на довгостроковi (строком погашення бiльше 1 року) и короткостроковi (решта). Фiнансовi iнвестицiї (окрiм iнвестицiй, що утримуються пiдприємством до їх погашення або облiковуються за методом участi в капiталi) на дату балансу вiдображаються за справедливою вартiстю. Фiнансовi iнвестицiї в асоцiйованi та дочернi пiдприємства облiковуються за методом участi в капiталi.

Облiк запасiв.

Облiк запасiв здiйснювається на пiдставi справжнього наказу iз застосуванням П(С) БУ та "Iнструкцiї по облiку матерiальних цiнностей на пiдприємствах i в органiзацiях чорної металургiї", затвердженої Мiнiстром чорної металургiї в частинi яка не суперечить Закону про бухгалтерський облiк i кожному конкретному П(С)БО.
Запасами визнаються активи пiдприємства, якi утримуються для одной з наступних цiлей:
-для споживання пiд час виробництва, виконання робiт, надання послуг, а також для забезпечення функцiонування адмiнiстрацiї пiдприємства (сировина, матерiали, паливо, комплектуючi та iн.);
-для завнершення процесу виробництва з наступним продажем продукту виробництва (незавершене виробництво, напiвфабрикати);
-для подальшого продажу в звичайних умовах господарської дiяльностi (продукцiя та товари).
Не визнаються виробничими запасами сировина та матерiали, отриманi в переробку, отриманi в переробку як давальницька сировина. Вони облiковуються на позабалансовому рахунку 022 "Матерiали, прийнятi для переробки".
Запаси пiдприємства класифiкуються по рахунках i субрахунках бухгалтерського облiку: 20, 22, 23, 25, 26,28.
Кожен з рахункiв синтетичного бухгалтерського облiку додатково подiляється на об'єкти аналiтичногооблiку в розрiзi усiх сировинних складiв, усiх переделiв пiдприємства й допомiжних цехiв та участкiв. Одиницею облiку запасiв для цiлей вiддзеркалення в бухгалтерському облiку вважається номенклатура запасiв.
Придбанi (отриманi) запаси зараховуються на баланс за собiвартiстю, яка визначена згiдно iз П(С)БО 9 "Запаси". В балансi запаси вiдображаються за їх первiсною вартiстю.
Вартiсть запасiв, якi отриманi в обмiн на iншi запаси, вважаються рiвною вартостi, вказанiй в угодi бартеру (товарообмiну), яка регулює виконання цiєї операцiї.
Транспортно-заготовчi витрати (ТЗВ) облiковуються на рахунках запасiв: 20, 22, 25, 26. Для облiку вiдхилень використовуються субрахунки даних рахункiв з роздiленням на вiдхилення iз зовнiшнiх i внутрiшнiх причин.
Запаси, вiднесенi до складу змiнного устаткування, класифiкуються як малоцiннi i швидкозношуваннi предмети (МШП) вiдповiдно до Наказу 9 вiд 09.01.03г. i враховуються на рах.22.
Спецодяг, спецвзуття i iншi засоби iндивiдуального захисту враховується на рахунку 22 незалежно вiд термiну служби.
При вiдпустцi в експлуатацiю вартiсть МШП списується на витрати i виключається з складу активiв з подальшою органiзацiєю оперативного кiлькiсного облiку таких предметiв по мiсцях експлуатацiї i вiдповiдальних особах впродовж термiну їх фактичного використовування.
При лiквiдацiї МШП вартiсть поворотних вiдходiв прибуткувається як iншi матерiали i вiдображається в калькуляцiях i кошторисах по статтi МШП.
На пiдприємствi застосовується перiодична систему облiку запасiв, при якiй оцiнка запасiв з метою вибуття вiдображається в облiку одноразово в кiнцi календарного мiсяця, оскiльки безперервна система облiку запасiв в законодавчих i нормативних актах України не передбачена.
Щомiсячно, за станом на 01 число кожного мiсяця проводяться вимiри залишкiв запасiв (шихтовых матерiалiв) на складах i в передiлах. Результати щомiсячних вимiрiв i iнвентаризацiй оформляються протоколом рiшення комiсiї на чолi з комерцiйним директором i враховувати при численнi залишкiв запасiв (шихтовых матерiалiв).
Згiдно п.16 П(С)БО 9 "Запаси" для всiх одиниць бухгалтерського облiку запасiв, що мають однакове призначення i однаковi умови використовування, застосовуваються тiльки один метод оцiнки запасiв при їх вибуттi. Вiдповiдно до цього оцiнку запасiв при їх вибуттi, окрiм металопродукцiї i товарiв в роздрiбнiй торгiвлi, здiйснюється по методу середньозваженой собiвартостi запасiв.
Вибуття металопродукцiї здiйснювається по собiвартостi перших за часом надходження запасiв (ФIФО).
На пiдприємствi застосовується перiодична система облiку запасiв. Щорiчно на 1 листопада здiйснюється iнвентаризацiя запасiв iз обов'язковим вiдображенням її результатiв в бухгалтерському облiку пiдприємства.

Облiк витрат

Планування, облiк i калькуляцiя собiвартостi продукцiї i операцiйних витрат пiдприємства здiйснювається на основi Наказу 274 вiд 23.10.2003 р. "Про облiкову полiтику пiдприємства " з вживанням:
- П(С)БО "Витрати"
- Методичних рекомендацiй по формуванню собiвартостi продукцiї (робiт, послуг) в промисловостi 47 вiд 02.02.01 г;
- Iнструкцiй по плануванню, облiку i калькуляцiї собiвартостi продукцiї на пiдприємствах чорної металургiї, затверджених Мiнiстерством чорної металургiї СРСР;
- Нормативних документiв, створених на комбiнатi.
Вищеперелiченi нормативнi документи застосовується в тiй їх частинi, яка не суперечить Закону про бухгалтерський облiк i кожному конкретному П(С)БО.
Витрати вiдображаються на рахунках бухгалтерського облiку, якщо їх оцiнка може бути достовiрно визначена у момент вибуття активу або збiльшення зобов'язання, якi приводять до зменшення власного капiталу пiдприємства (окрiм зменшення капiталу за рахунок його вилучення або розподiлу власниками).
Для узагальнення iнформацiї про витрати пiдприємства протягом звiтного перiоду застосовувались рахунки класу 8 "Витрати по елементах". На рахунках цього класу здiйснювался облiк витрат операцiйної дiяльностi по наступних елементах витрат: матерiальнi витрати, витрати на оплату працi, вiдрахування на соцiальнi заходи, амортизацiя i iншi операцiйнi витрати.
У собiвартiсть реалiзованої продукцiї включається виробнича собiвартiсть продукцiї (робiт, послуг), реалiзованої протягом звiтного перiоду, нерозподiленi постiйнi загальновиробничi витрати.
У виробничу собiвартiсть продукцiї (робiт, послуг) включається: прямi матерiальнi витрати; прямi витрати на оплату працi; iншi прямi витрати; загальновиробничi витрати.
До складу прямих матерiальних витрат включається вартiсть сировини i основних матерiалiв, створюючих основу вироблюваної продукцiї, купувальних напiвфабрикатiв i комплектуючих виробiв, допомiжних i iнших матерiалiв, якi можуть бути безпосередньо вiднесенi до конкретного об'єкту витрат.
До складу прямих витрат на оплату працi включається заробiтна платня i iншi виплати працiвникам, зайнятим у виробництвi продукцiї, виконаннi робiт або наданнi послуг, якi можуть бути безпосередньо вiднесенi до конкретного об'єкту витрат.
До складу iнших прямих витрат включаються всi iншi виробничi витрати, якi можуть бути безпосередньо вiднесенi до конкретного об'єкту витрат: вiдрахування на соцiальнi заходи, платня за оренду земельних i майнових паїв, амортизацiя, втрати вiд браку, що складаються з вартостi остаточно забракованої з технологiчних причин продукцiї (виробiв, вузлiв, напiвфабрикатiв), зменшеної на її справедливу вартiсть, i витрат на виправлення такого технiчно неминучого браку, технологiчнi перевезення i iншi.
До складу загальновиробничих витрат включаються:
- Витрати на управлiння виробництвом: оплата працi апарату управлiння цехами, дiлянками i т.п.; вiдрахування на соцiальнi заходи i медичне страхування апарату управлiння цехами, дiлянками; витрати на оплату службових вiдряджень персоналу цехiв, дiлянок i т.д.
- Амортизацiя основних засобiв загальновиробничого (цехового, дiльничого, лiнiйного) призначення.
- Амортизацiя нематерiальних активiв загальновиробничого (цехового, дiльничого, лiнiйного) призначення.
- Витрати на утримування, експлуатацiю i ремонт, страхування операцiйну оренду основних засобiв, iнших необоротних активiв загальновиробничого призначення.
- Витрати на удосконалення технологiї i органiзацiї виробництва : оплата працi i вiдрахування на соцiальнi заходи працiвникiв, зайнятих удосконаленням технологiї i органiзацiї виробництва, полiпшенням якостi продукцiї, пiдвищенням її надiйностi, довговiчностi, iнших експлуатацiйних характеристик у виробничому процесi; витрати матерiалiв, купувальних комплектуючих виробiв i напiвфабрикатiв, оплата послуг стороннiх органiзацiй i т.д
- Витрати на опалювання, освiтлення, водопостачання, каналiзацiю i iнше утримовання виробничих примiщень.
- Витрати на обслуговування виробничого процесу: оплата працi загальновиробничого персоналу; вiдрахування на соцiальнi заходи, медичне страхування робiтникiв i апарату управлiння виробництвом; витрати на здiйснення технологiчного контролю за виробничими процесами i якiстю продукцiї, робiт, послуг.
- Витрати на охорону працi i технiку безпеки.
- Iншi витрати: внутрiзаводське перемiщення матерiалiв, деталей, iнструментiв з складiв в цехи; недостачi i втрати вiд псування матерiальних цiнностей в цехах; оплата простоїв i т.д.
Всi загальновиробничi витрати вважаються постiйними. Постiйнi загальновиробничi витрати розподiляються на кожний об'єкт витрат з використанням бази розподiлу (часiв працi, заробiтної платнi, об'єму дiяльностi, прямих витрат i т.п.) при нормальнiй потужностi.
Нерозподiленi постiйнi загальновиробничi витрати включаються до складу собiвартостi реалiзованої продукцiї (робiт, послуг) в перiодi їх виникнення.
Витрати до списання на виробничу собiвартiсть акумулювати на рахунку 39 "Витрати майбутнiх перiодiв". У мiру необхiдностi за рiшенням керiвництва пiдприємства резервуються засоби для забезпечення майбутнiх витрат i платежiв i акумулюються на рахунку 474 "Забезпечення майбутнiх витрат i платежiв"
З метою вдосконалення органiзацiї управлiнського облiку, аналiзу господарської дiяльностi i управлiння цiновою полiтикою комбiнату у вихiдних формах бухгалтерського облiку (балансах виробництва, вiдомостях вiдвантаженої продукцiї i калькуляцiях) розподiляються адмiнiстративнi витрати i витрати на збут:
- Адмiнiстративнi витрати - пропорцiйно виробничiй собiвартостi товарної продукцiї (робiт, послуг) i витратам на передачу енергетичних ресурсiв
- Витрати на збут: прямi витрати безпосередньо вiдносяться на окремi види продукцiї (робiт, послуг); непрямi витрати на реалiзовану металопродукцiю розподiляти пропорцiйно вiдвантаженим тоннам; непрямi витрати на реалiзовану iншу продукцiю (роботи, послуги) пропорцiйно її собiвартостi.
У бухгалтерськiй i фiнансовiй звiтностi адмiнiстративнi витрати i витрати на збут визнаються за витрати перiоду i списувати на результати операцiйної дiяльностi пiсля закiнчення року.
Фiнансовi витрати враховуються на рахунку 951 "Фiнансовi витрати - вiдсотки за кредит".
У iншi витрати включаються витрати по наступних статтях: залишкова вартiсть реалiзованих основних засобiв; залишкова вартiсть лiквiдованих основних засобiв; не операцiйна курсова рiзниця; iншi.
Витрати на поточний ремонт основних засобiв i МНМА класифiкуються як витрати, здiйснюванi для пiдтримки об'єкту в робочому поляганнi i списуються на виробничу собiвартiсть продукцiї (робiт, послуг) в повному об'ємi.
Враховуючи, що всi капiтальнi ремонти включають елементи реконструкцiї i модернiзацiї в умовах високого ступеня зносу устаткування, класифiкуються всi капiтальнi ремонти, як що приводять до збiльшення майбутнiх економiчних вигод. Витрати на капiтальний ремонт основних засобiв враховується на балансовому рахунку 156 "Капiтальний ремонт" i списується в дорожчання основних засобiв у мiру введення основного засобу в експлуатацiю.
Роботи, виконанi господарським способом, включаючи iнвестицiйну дiяльнiсть, приймається у витрати за собiвартiстю, що фактично склалася, згiдно п.11 П(С)БО 7 "Основнi засоби".

Облiк незавершенного виробництва, напiвфабрикатiв та готової продукцiї.

Основною продукцiєю комбiнату вважається металопродукцiя.
До незавершенного виробництва вiдноситься продукцiя, яка:
-не пройшла усiх стадiй виробництва:
-пройшла усi стадiї виробництва, але не прийнята вiддiлом технiчного контролю;
Облiк незавершенного виробництва здiйснюється за фактичною виробничою собiвартiстю з урахуванням ступеню її готовностi.
Металопродукцiя власного виробництва, яка передана для подальшої переробки, вiдображається в розрiзi кожного передiлу як напiвфабрикат.
Облiк напiвфабрикатiв власного виробництва здiйснюється за фактичною виробничою собiвартiстю. Готовою продукцiєю визнається продукцiя, обробку якої завершено, яка пройшла прийомку, згiдно iз умовами угод з замовниками, вiдповiдає технiчним умовам та стандартам. Облiк готової продукцiї здiйснюється за фактичною виробничою собiвартiстю. Незавершене виробництво, напiвфабрикати, готова продукцiя вважаються оцiненими за справедливою вартiстю, у зв'язку з чим переоцiнку до особливого розпорядження керiвника комбiнату не здiйснювати.

Облiк дебiторської заборгованностi.

Поточна дебiторська заборгованiсть за продукцiю, товари, роботи i послуги визнається за актив одночасно з визнанням доходу вiд реалiзацiї продукцiї, товарiв, робiт i послуг i оцiнюєься вiдповiдно до П(С)БО 10 "Дебiторська заборгованiсть" за первинною вартiстю, яка визначається на пiдставi первинних бухгалтерських документiв на вiдвантаження товарiв або продукцiї, надання послуг.
Сумнiвною дебiторською заборгованiстю вважається поточна дебiторська заборгованiсть, щодо якої iснує невпевненiсть в її повернення боржником. Щорiчно, на пiдставi аналiза дебiторської заборгованостi, пов'язаної iз реалiзацiєю продукцiї (робiт, послуг), здiйснюється нарахування резерву сумнiвних боргiв. Нарахування суми резерву сумнiвних боргiв вiдображається в звiтi про фiнансовi результати у складi iнших операцiйних витрат. Безнадiйною дебiторською заборгованiстю вважається поточна заборгованiсть, вiдносно якої iснує впевненiсть щодо її не повернення боржником або по якiй закiнчився строк iскової давностi.
Безнадiйна дебiторська заборгованiсть пiдлягає списанню у складi iнших витрат операцiйної дiяльностi за рахунком 944 "Сумнiвнi та безнадiйнi борги" на пiдставi наказу адмiнiстрацiї комбiнату.
Поточну дебiторську заборгованiсть, не пов'язану з реалiзацiєю продукцiї, товарiв, робiт i послуг, визнану безнадiйною, списувають з балансу з вiддзеркаленням втрат у складi iнших операцiйних витрат по рахунку 944 "Сумнiвнi i безнадiйнi борги".

Облiк прибутку та податку на прибуток.

Доходи вiд реалiзацiї продукцiї та товарiв визнається на дату вiдвантаження цих товарiв та продукцiї. Доходи вiд реалiзацiї робiт та послуг визнаються на дату документарного оформлення факту виконання робiт, надання послуг. Доходи вiд реалiзацiї товарiв та продукцiї комiсiонером визнаються на дату представлення звiту комiсiонера про реалiзацiю товарiв та продукцiї, а також копiї ВМД iз зазначенням комiтента в якостi експортера. Доходи оцiнюються згiдно iз П(С)БО 15 "Доходи". Витрати вiдображаються в Балансi одночасно iз зменшенням активiв або збiльшення зобов'язань, а у Звiтi про фiнансовi результати вiдображаються одночасно iз доходами, для отримання яких цi витрати було понесенi. Податок на прибуток у бухгалтерськiї звiтностi вiдображається згiдно iз П(С)БО 17 "Податок на прибуток", використовуючи рахунки бухгалтерського облiку: 17 "Вiдстроченi податковi активи" i 54 "Вiдстроченi податковi зобов'язання".
Вiдстроченi податковi активи i вiдстроченi податковi зобов'язання в промiжнiй фiнансовiй звiтностi не вiдображаються.

Витяг з аудиторського висновку

Аудиторська перевiрка проведена незалежним аудитором Сочинською Галиною Валентинiвною, сертифiкат аудитора серiї А 0039, аудиторської фiрми ТОВ "Укрвостокаудит", згiдно договору 01-25 вiд 25.01.2005р.
Аудиторський висновок адресовано Вiдкритому акцiонерному товариству "Металургiйний комбiнат" Азовсталь". Можливими користувачами висновку є: Державна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку, акцiонери товариства та iншi органи вiдповiдно до дiючого законодавства України.
Аудитор перевiрив фiнансову та бухгалтерську звiтнiсть ВАТ "Металургiйний комбiнат" Азовсталь" за станом на 31.12.2004 року. (Ф. 1 "Баланс", Ф. 2 "Звiт про фiнансовi результати", Ф. 3 "Звiт про рух грошових коштiв", Ф. 4 "Звiт про власний капiтал".) Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть наданих фiнансових та бухгалтерських звiтiв несе керiвництво пiдприємства.
Обов'язком аудитора є виробка незалежного погляду, заснованого на результатах аудиторської перевiрки, та доведення цього погляду до користувача цього аудиторського звiту.
Аудиторська перевiрка проведена у вiдповiдностi з вимогами Закону України "Про аудиторську дiяльнiсть" та Мiжнародних стандартiв аудиту, якi прийнятi в Українi за нормативну базу, таким чином, щоб отримати достатнi свiдчення для об'рунтованої впевненостi в тому, що звiти не мiстять iстотних перекручень. Аудит включає до себе пiдтвердження достовiрностi даних, що мiстяться у звiтах, реальним операцiям пiдприємства, оцiнку важливих рiшень, прийнятих керiвництвом пiд час пiдготовки фiнансових звiтiв, перевiрку того, чи вiдповiдає полiтика ведення бухгалтерського облiку конкретним обставинам функцiонування пiдприємства, чи є її ведення безперервним, а вiдображення адекватним.
Подана фiнансова звiтнiсть ВАТ "Металургiйний комбiнат "Азовсталь" пiдготовлена за 2004 фiнансовий рiк, що закiнчився 31 грудня. Консолiдована звiтнiсть ВАТ МК "Азовсталь" станом на 31.12.2004 р. не була складена внаслiдок того, що придбанi дочiрнi пiдприємства були у листопадi 2003 р. Власники мали намiр та вели переговори у 2004 р. з продажу цих дочiрнiх пiдприємств, тому вони були вiдображенi в балансi як iнвестицiї, що враховуються методом участi в капiталi.
Згiдно з ст. 18 П(С)БО 1 "Загальнi вимоги до фiнансової звiтностi" ця фiнансова звiтнiсть, наведена в iнформацiйному порядку, може не вiдповiдати принципам прозоростi (звiтнiсть повинна мiстити всю iнформацiю про фактичнi i потенцiйнi наслiдки операцiй та подiй, якi можуть впливати на прийняття рiшень.)
Тому, використовуючи принцип обачливостi, пiдприємство утрималось вiд складання консолiдованої звiтностi за 2004 рiк, розкрив iстотнi моменти, якi впливають на фiнансовi результати дiяльностi ВАТ МК "Азовсталь".
Активи та пасиви ВАТ МК "Азовсталь" є збалансованими, лiквiднiсть пiдприємства протягом року вiдповiдала економiчним нормативам. Полiтика управлiння активами i пасивами орiєнтована на втiлення надiйностi, прибутковостi операцiй та пiдтримування лiквiдностi балансу. До того, склад активiв урiзноманiтнено з метою досягнення розумної рiвноваги мiж прибутковiстю, ризиком та лiквiднiстю по вiдношенню до загальних пасивiв i капiталу. Дебiторська заборгованiсть є поточною, портфель цiнних паперiв якiсний.
Внутрiшня облiкова полiтика пiдприємства, яка вiдображає принципи та методи бухгалтерського облiку та звiтностi, за якими складається фiнансова звiтнiсть, вiдповiдає вимогам П(С)БО.
Облiк усiх операцiй здiйснюється згiдно з дiючим Планом рахункiв бухгалтерського облiку.
На протязi 2004 року пiдприємством проводилися господарчi операцiї з пов'язаними особами. Данi операцiї не несли пiдвищеного ризику.

Інформація про основні види товарів або послуг, що їх виробляє чи надає емітент, перспективність виробництва окремих товарів, надання послуг

Основними видами подукцiї, що їх виробляє комбiнат, є агломерат, чавун, сталь (крупносортная, сортова конструкцiйна), заготовка для перекату, листовий та сортовий прокат, рейки залiзничнi широкої колiї, рейки залiзничнi вузької колiї, рейковi скрiплення, балки та швелери, штрипси листовi, кулi мелючi, а також товари народного споживання (меблi, сортова стеклопосуда), енергоресурси для власних потреб,продукт iншої виробничої та комерцiйної дiяльностi. Основнi види споживчої сировини та матерiалiв для потреб комбiнату - кокс, аглоруда, агломерат, залiзорудний концентрат, обкатишi, вогнетривкi матерiали, феросплави, залiзо-стальний брухт, природний та доменний гази, електрична енергiя та мазут.
Успiхом комбiнату можна визнати також освоєння нового виду продукцiї, освоєна i вироблена дослiдна партiя штрипса iз сталi марки Х80 для виробництва газопровiдних труб. Дана марка сталi вироблена вперше i фахiвцям комбiнату вдалося добитися стабiльних результатiв.
Показники 2003г. 2004г. 2004г. к 2003г.+,-
Агломерат 1338138 т. 1998207т. +660069; 149,0%
Чавун (у натурi), усього 4395196 т. 4795736т. +400540; 109,1%
Сталь, усього 5342286 т. 5712573т. +370287; 106,9%
з її:
- мартенiвська, 1699287 т. 1286130т. -413157; 75,7%
- конвертерна, 3640949 т. 4424269т. +783320; 121,5%
- електрошлакового переплаву, 266 т. 469т. +203; 176,3%
- електросталь рiдка 1784 т. 1705т. -79; 95,6%
Прокат, усього, 4781982 т. 5174059т. +392077; 108,2%
з нього зроблено в цехах:
- обтискному, 1282 т. 5233т. +3951; 408,2%
- стан "800", 800412т. 646764т. -153648; 80,8%
- стан "650", 626735т. 436830т. -189905; 69,7%
- товстолистовом, 1413506т. 1416961т. +3455; 100,2%
- конвертерному (лита заготiвка) 1940047т. 2668271т. +728224; 137,5%
З загального обсягу прокату:
Заготiвля для перекату на iнших
заводах (без заготiвлi на експорт) 128845т. 23150т. -105695; 18,0%
Прокат готовий, усього 4653137 т. 5150909т. +497772; 110,7%
З готового прокату:
Прокат сортовий, усього 3255675 т. 3733948т. +478273; 114,7%
iз сортового прокату:
- заготiвля для перекату на експорт, 2561653 т. 3112965т. +551312; 121,5%
- рейки залiзничнi широкої колiї, 186687 т. 77724т. -108963; 41,6%
- рейки залiзничнi вузької колiї, 1276 т. 1927т. +651; 151,0%
- балки та швелери, 327951 т. 314889т. -13062; 96,0%
- крупносортная сталь, включаючи
смугу для рейкових скрiплень 176585 т. 220578т. +43993; 124,9%
i кульову заготiвлю,
- сортова конструкцiйна сталь 1523 т. 5865т. +4342; 385,1%
Прокат листовий, усього 1397462 т. 1416961т. +19499; 101,4%
з листового прокату:
- штрипси листовi, 951967 т. 944137т. -7830; 99,2%
- толстолистовой прокат 445495 т. 472824т. +27329; 106,1%
Прокат термообробний 1514152 т. 1258151т. -256001; 83,1%
у тому числi:
- рейки залiзничнi широкої колiї, 167589 т. 53215т. -114374; 31,8%
- листовий прокат 1346563 т. 1204936т. -141627; 89,5%
Рейковi скрiплення тонн 36911 т. 23654т. -13257; 64,1%
Кулi сталевi помольнi 61918 т. 98002т. +36084; 158,3%
Труби газопровiднi 260674 т. 383057т. +122383; 146,9%
Товари народного споживання
в дiючих цiнах 496.1 тис.грн. 1668,2 тис.грн. -827,9; 66,8%
у тому числi:
сортова стеклопосуда 1366.3 тис.грн. 1509,9 тис.грн. 143,6; 110,5%
меблi 1129.8 тис.грн. 158,3 тис.грн. -971,5; 14,0%
Основними постачальниками сировини та матерiалiв є пiдприємства гiрнично-металургiйного комплексу на пiдставi прямих договорiв (ВАТ "МК iм.Iллiча", ВАТ "Докучаєвський флюсодоломитний комбiнат", ВАТ "ЦГОК", ВАТ "Маркохiм", ВАТ "Авдiєвський КХЗ").
У звiтному 2004 роцi збутова полiтика комбiнату значною мiрою залежала вiд кон'юнктури свiтових ринкiв металопродукцiї. Обсяг загального експорту комбiнату склав 4175,2 тис.т (у порiвняннi з 3553,3 тис.т в 2003 р.).
У звiтному 2004 роцi, в порiвняннi з 2003 р., у реалiзацiї продукцiї спостерiгались наступнi тенденцiї:
- обсяг реалiзацiї листового прокату збiльшився на 11% (784,7 тис.т) в порiвняннi
з 2003 р. (707 тис.тонн);
- обсяг продажу слябiв збiльшився на 45,5% з 1833,3 тис.тонн до 2668,3 тис.т;
- вiдвантаження квадратної заготiвки зменшилося з 728,9 тис.тонн до 444,8 тис.тонн i склало 61% вiд рiвня вiдвантаження 2003 р.;
- зменшився обсяг поставок рейок на експорт 24,1 тис.тонн в порiвняннi з 37,9 тис.тонн i склав 63,6% вiд рiвня 2003 р.
- продажi на експорт фасонного прокату залишилися на рiвнi 2003р.( 224,2 тис.т) i склали 223,9 тис.тонн.
Обсяг експорту за прямими договорами склав 2105 тис.т (в 2003р. - 2206,8 тис.т); вiдвантаження в експортному виконаннi через посередникiв - 2070.2 тис.т (в 2003р. -1346,5 тис.т). Лiдируючою товарною позицiєю експорту металопродукцiї продовжували залишатися напiвфабрикати ( сляби i квадратна заготiвка) - 49,5% (1042,9 тис.тонн) . Експорт гарячекатаного плоского прокату (814,1 тис.тонн) збiльшився на 11,7% по вiдношенню до 2003р. , частка його в структурi експорту за 2004р. збiльшилася з 33% до 38,7%.
Першим по обсягах поставок в 2004р. був європейський ринок. Вiдбулося збiльшення поставок з 36,6 % (808,1 тис.т) в 2003р. до 41,8% (879,4 тис.т ) в 2004р. за рахунок збiльшення вiдвантаження поставок слябiв на 35,1 тис.т, квадратної заготiвки на 24,8 тис.т i фасонного прокату на 50,2 тис.т . Другим по обсягах поставок в 2004р. був
ринок Азiї (41,6%). В 2004р. поставки на ринок Азiї зменшилися на 308,7 тис.т, i склали 73,9% в порiвняннi з 2003р. за рахунок зменшення вiдвантаження листа на 68,4 тис.т, слябiв на 28,7 тис.т i заготiвки на 148,3 тис.т. Експортнi поставки в країни Африки збiльшилися з 170,2 тис.т до 179,4 тис.т i склали 8,5% вiд загального експорту продукцiї в 2004р. Частка поставок до Америки збiльшилася в 3,9 рази з 44,1 тис.т до 170,6 тис.т i склала 8,1% вiд загального експорту продукцiї в 2004р. У 2003 роцi частка поставок до Америки складала 2,0%.
У звiтному перiодi комбiнат вiдвантажував продукцiю в 54 країни свiту.
З провiдних країн по споживанню продукцiї комбiнату необхiдно видiлити: Росiю (351,5 тис.т), Iталiю (328,1 тис.т), Iндiю (239,6 тис.т), Iндонезiю (231,6 тис.т), Єгипет (139 тис.т), США (137,1 тис.т), Пiвденну Корею (130,1 тис.т).
Обсяг експорту до країн СНД та країн Балтiї склав близько 14,4%. Найбiльшим попитом на вiтчизняному ринку у звiтному роцi користувались рейки широкої колiї, балки, швелери, листовий прокат та кулi стальнi мелючi . Найбiльшими споживачами стали "Леман-Украiна", "Азовмаш", "ДАЛВ", "Крiворiжсталь", "ДМЗ", "Шахта iм.Засядька".
Нинiшня кон'юнктура свiтового ринку сталевої продукцiї є одним з основних чинникiв, сприяючих розвитку української промисловостi. За останнiй рiк глобальний iндекс цiн на чорний метал вирiс в 1,5 рази. Вiдповiдне збiльшення прибуткiв i вiдрахувань до бюджету продемонстрували i вiтчизнянi сталевари, що поставляють на експорт бiльше 80% продукцiї, що виготовляється.
Свiжа статистика Мiжнародного iнституту чавуну i сталi (International Iron and Steel Institute, IISI) показує, що за дев'ять мiсяцiв 2004 р. глобальна виплавка сталi виросла на 8,7% до 763 млн. т. А Україна за цей перiод встигла виплавити 29 млн. т чорного металу, що лише на 6,4% вище, нiж в сiчнi-вереснi 2003-го. Стримуючим чинником для вiтчизняного ГМК стала проблема дефiциту сировини, яка усугубляла ще i катастрофiчним браком вантажних вагонiв для його перевезення.
Аналiтики свiдчать, що свiтовий ринок зараз переживає перiод пiдйому, оскiльки його нормальна швидкiсть росту - 2-3% в рiк. Поточний злiт виробництва пояснюється попитом з боку економiки Китаю, який, починаючи з 2001-го, збiльшує споживання залiза на 20-25% в рiк, стягуючи його зi всiх кiнцiв планети.
За даними Державного комiтету статистики України протягом 2004р. в галузi спостерiгалось поступове уповiльнення темпiв зростання обсягiв промислового виробництва проти попереднього року. Так, якщо у I кварталi прирiст продукцiї становив 18,8%, у I пiврiччi - 15,9%, то за пiдсумками року - 12,5%.
У добувнiй промисловостi за 2004р. обсяги продукцiї зросли на 4,1%. На пiдприємствах з видобутку металевих руд прирiст продукцiї становив 6,3%, вуглеводнiв - 6,1%, вугiлля та торфу - 0,2%.
В обробнiй промисловостi порiвняно з 2003р. випуск продукцiї збiльшився на 14,6%.
У виробництвi коксу та продуктiв нафтоперероблення протягом року спостерiгалось погiршення динамiки виробництва, прирiст продукцiї за 2004р. становив лише 3,4%.
У металургiї та обробленнi металу порiвняно з 2003р. випуск продукцiї збiльшився на 12,0%. Пiдприємства з виробництва чавуну, сталi та феросплавiв перевищили обсяги виробництва 2003р. на 6,3%, труб - на 2,9%, iнших видiв первинного оброблення чавуну та сталi - на 16,5%, з оброблення металiв - на 31,1%.
ВАТ "Азовсталь" є монополiстом з виробництва в Українi залiзничних рейок широкої колiї та рейкових накладок, пiдкладок та клем. Крiм того, комбiнат є найбiльшим виробником куль стальних мелючих.
Метою дiяльностi комбiната в областi якостi є виконання вимог замовника та формування у нього довiри до азовстальської продукцiї iз тим, щоб завдяки суворому дотриманню встановлених вимог забезпечети задоволення потреб та очiкувань замовникiв. Полiтика в областi якостi базується на принципах управлiння якiстю в межах комбiната, є областю вiдповiдальностi керiвництва комбiната, що гарантує досягнення мети в областi якостi шляхом використання вiдповiдних виробничих процесiв, визначення вiдповiдальностi персонала, забезпечення ресурсами, оцiнки ефективностi виробничих процесiв та постiйного покращення Системи управлiння якiстю.
ВАТ "МК "Азовсталь" здiйснює планування якостi на довгостроковий основi з урахуванням постiйного її пiдвищення, що у поєднаннi iз оперативними дiями дає пiдприємству можливiсть бути у своєї сферi лiдером в областi якостi.
Комбiнат має мiжнародний сертифiкат про вiдповiднiсть власної Системи управлiння якiстю вимогам стандарту ISO 9001 версiї 2000 року. Сертифiкат виданий Бюро з сертифiкацiї якостi (Канада). До системи управлiння якiстю ISO 9001:2000 включенi мартенiвський, обжимний, рейкобалковий, великосортний цехи та цех рейкових скрiплень. На сьогоднiшний день практично уся продукцiя комбiната вже сертифiкована.
Головними конкурентами комбiнату в Українi є ВАТ "ММК iм.Iллiча", ВАТ "Алчевський МК", ВАТ "Донцький металургiйний завод" (ДМЗ), а також ВАТ "Днiпропетровський МЗ". Цi пiдприємства здатнi суттєво вплинути на збутову дiяльнiсть комбiнату.
Серед росiйських виробникiв металопродукцiї головними конкурентами комбiнату "Азовсталь" є Новокузнецький МЗ та Нижньотагiльський МЗ.

Інформація щодо істотних проблем, які впливають на діяльність емітента

Серед факторiв, що мали негативний вплив на дiяльнiсть ВАТ "МК "Азовсталь" у 2004 роцi, слiд вiдзначити:
- зростання цiн на феросплави, якi використовуються при виробництвi сталi;
- зростання цiн на вогнетривку продукцiю;
- зростання цiни на електроенергiю;
- зростання цiни на природний газ;
- високий рiвень залiзничних тарифiв на перевезення сировини та металопродукцiї;
- зростання цiн на сировину;
- щiльна конкуренцiя на провiдних свiтових ринках
Цi негативнi фактори призводять до зростання собiвартостi продукцiї, вимивання обiгових коштiв та ускладнення реалiзацiї продукцiї на свiтових ринках.

Інформація про факти виплати штрафів і компенсацій за порушення чинного законодавства

У звiтному роцi ВАТ "МК "Азовсталь" були сплаченi штрафнi санкцiї до бюджетiв України - 643,4 тис.грн,
з них: штрафи i пенi по податку на прибуток - 564,0; штраф, пенi по ПДВ - 1,1; штраф по прибутковому податку - 7,6; пеня по ВЕД - 58,3.
Штрафнi санкцiї, сплачуванi iншим пiдприємствам - 2023,5 тис.грн,
з них: штрафи за невиконання плану перевезень - 796,8; штрафи за змiну плану перевезень - 63,5; штрафи за пошкодження вагонiв - 24,9; штрафи i платежi за зберiгання - 11,9; держмито, пенi, штрафи i арбiтражнi збори - 118,8; вiдшкодування збитку за забруднення навколишнього середовища - 305,2.

Опис обранної політики щодо фінансування діяльності емітента

Полiтика фiнансування дiяльностi спрямована на:
1.придбання сировинних ресурсiв та матерiалiв за грошовi кошти;
2.фiнансування виробничої дiяльностi за власнi кошти - з прибутку, у разi нестачi коштiв - залучення фiнансових ресурсiв у вiтчизняних та закордонних банках.

Для розрахунку ключових показникiв фiнансового стану ВАТ "Металургiйний комбiнат" Азовсталь" використовується iнформацiя з форм бухгалтерської звiтностi 1" Баланс" та 2 "Звiт про фiнансовi результати".
Основними показниками, якi iлюструють поточний фiнансовий стан ВАТ "МК "Азовсталь", є наступнi коєфiцiєнти:

Коєфiцiєнт загальної лiквiдностi, який показує достатнiсть ресурсiв пiдприємства, якi можуть бути використанi для погашення його забов'язань. На початок 2004 року значення показника дорiвнювало 1,95 (нормативне мiн.значення 1 > K < 2), що значно перевищує нормативне значення; на кiнець 2004 року вiн дорiвнює 1,53, тобто пiдприємство станом на 31.12.2004р. взмозi погасити свої короткостроковi зобов'язання за рахунок своїх оборотних активiв.

Коефiцiєнт поточної лiквiдностi показує, яка частина короткострокових боргiв пiдприємства можебути погашена за рахунок монетарних активiв та дебiторської заборгованостi. Станом на 31.12.2004 рокут значення коефiцiєнта 1,01(нормативне мiн.значення > 1) . Це свiдчить про те, що пiдприемство взмозi погасити короткостроковi зобов'язання за рахунок дебiторської заборгованостi та монетарних активiв.

Коефiцiєнт абсолютної лiквiдностi показує, яка частина боргiв пiдприємства може бути сплачена негайно за рахунок грошових коштiв та короткострокових вкладень. На кiнець 2004 р. вiн дорiвнює 1,13 що вiдповiдає зазначеному у стандартах нормативу (нормативне значення - не менше 0,2). Таким чином, пiдприємство в змозi погасити негайно свої короткостроковi боргiв за рахунок монетарних активiв станом на 31.12.2004 року.

Коефiцiєнт фiнансової стiйкостi (платоспроможностi) показує питому вагу власного капiталу в загальнiй сумi засобiв, авансованих в дiяльнiсть пiдриємства. Протягом звiтного року коефiцiєнт фiнансової стiйкостi на пiдприємствi дорiвнює нормi на кiнець року становив 0,56 (нормативне мiн.значення > 0,5) що бiльш нiж нормативне значення та свiдчить, що усi зовнiшнi зобов'язання могут бути покритi власними коштами.

Коефiцiєнт структури капiталу (фiнансування) характеризує залежнiсть пiдприємства вiд залучених засобiв. Аналiз показав, що коефiцiєнт структури капiталу (фiнансування) ВАТ "Металургiйний комбiнат" Азовсталь" на кiнець року дорiвнював 0,77 , що у межах нормативного значення (0,5-1,0).

Висока фiнансова незалежнiсть комбiната збереглась на протязi всього року. Це пiдтверджується високими значеннями коефiцiєнтiв i дозволяє зробити висновок, що пiдприємство ВАТ "Металургiйний комбiнат" Азовсталь" платоспроможне, прибуткове, має якiсну структуру активiв, власного капiталу та зобов'язань.

Інформація про вартість укладених, але ще не виконаних договорів (контрактів)

Контрактiв на постачання металопродукцiї, укладених iз споживачами у 2004 роцi та не виконаних станом на 31.12.2004 року на комбiнатi нема.

У 2004 року планується реалiзовати споживачам наступну продукцiю згiдно з бiзнес-планом комбiнату:

Внутрiшнiй ринок
Лист та штрипс 236 тис.т. 819326 тис.грн.
Iнший сорт 363 тис.т. 856854 тис.грн.

Дальне зарубiжжя
Сляби 3293 тис.т. 7779392 тис.грн.
Квадрат 745 тис.т. 1222384 тис.грн.
Лист та штрипс 321 тис.т. 1170174 тис.грн.
Iнший сорт 68 тис.т. 146508 тис.грн.

Ближнє зарубiжжя
Лист та штрипс 290 тис.т. 1021823 тис.грн.
Труба 600 тис.т. 3218866 тис.грн.
Iнший сорт 145 тис.т. 340131 тис.грн.

Всього у 2005 року заплановано реалiзувати
Сляби 3293 тис.т. 7779392 тис.грн.
Квадрат 745 тис.т. 1222384 тис.грн.
Лист та штрипс 847 тис.т. 3011323 тис.грн.
Труба 600 тис.т. 3218866 тис.грн.
Iнший сорт 576 тис.т. 1343492 тис.грн.

Прогнози та плани щонайменше на рік про діяльність емітента

Згiдно iз стратегiчним планом розвитку ВАТ "МК "Азовсталь" до 2010 року, преорiтетним напрямком науково-технiчного розвитку є забезпечення виробництва високоякiсної продукцiї, що є конкурентноздатною на внутрiшньому та зовнiшньому ринках. Найважливiше завдання, яке має забезпечити досягнення поставленої мети, полягає в пiдтриманнi постiйної працездатностi технологiчного обладнання, що, в свою чергу, потребує проведення безперервної реконструкцiї цехiв та модернiзацiї дiючих агрегатiв.
Високий попит на продукцiю металургiйного виробництва обумовлює прагнення виробникiв даної галузi нарощувати об'єми виробництва. ВАТ "МК"Азовсталь", орiєнтуючись на кон'юнктуру ринку металургiйної продукцiї, що росте, так само прагне збiльшувати об'єми виробництва. В найближчих перспективних планах комбiнату досягти в 2005г. рiвня виробництва чавуну 5584.8 тис.т./рiк, конвертерної сталi 5042.8 тис.т./рiк, мартенiвської сталi 1594.0 тис.т./рiк. Досягти таких високих темпiв зростання виробництва не представляється можливим без iстотної модернiзацiї виробництва.
На сьогоднiшнiй день комбiнатом прийнята i успiшно реалiзується iнвестицiйна програма метою якої є модернiзацiя виробництва, вихiд в 2005г. на запланованi показники виробництва металургiйної продукцiї i подальше їх нарощування.
Iнвестицiйна програма передбачає модернiзацiю агло-доменного, конвертерного виробництва, енергетичного господарства комбiнату.
Модернiзацiя агло-доменного виробництва припускає реконструкцiю цеху агломерацiї i будiвництво комплексу доменної печi 2.
Виконана в 2003-2004г. реконструкцiя цеху агломерацiї була обумовлена необхiднiстю замiни фiзично i морально зношеного устаткування цеху (вiдпрацьованого без капiтального ремонту 7 рокiв при нормативному термiнi 3 року) сучасним високоефективним устаткуванням i засобами АСУ ТП, забезпечуючими дотримання сучасних екологiчних вимог при виробництвi агломерату. Об'єм освоєних iнвестицiй за даним проектом склав 27.2 млн.грн. (з ПДВ).
Так само у 2004 р. комбiнатом була продовжена реалiзацiя iнвестицiйного проекту "Модернiзацiя доменної печi 6 на основi упровадження АСУ ТП" (реалiзацiя проекту почалася ще в 2003 р.), зокрема, були завершенi роботи по монтажу i наладцi системи аспiрацiї ливарного двору ДП 6. Результатом реалiзацiї iнвестицiйного проекту є iстотне полiпшення технiко-економiчних показникiв роботи доменної печi 6. Загальний об'єм освоєних iнвестицiй за даним проектом за 2003-2004 рр. склав 141.7 млн.грн. (з ПДВ).
Початий у 2004 р. iнвестицiйний проект "Будiвництво доменної печi 2" передбачає будiвництво власне ДП 2, реконструкцiю берегової насосної станцiї ТЕЦ i будiвництво турбоповiтродувки 4 ТЕЦ. Введення в дiю нової печi робочим об'ємом 1719 м3, намiчений на третiй квартал 2005 р., дозволить додатково виплавляти в доменному цеху до 1.1 млн.тонн чавуну в рiк. На реалiзацiю проекту комбiнатом в 2004 роцi затрачують засоби в об'ємi 101.6 млн.грн. (без ПДВ), у тому числi здiйсненi роботи по демонтажу старою, виведеною з експлуатацiї доменної печi, придбано необхiдне устаткування, частково виконанi будiвельно-монтажнi роботи.
У 2004г. комбiнатом почато фiнансування проекту "Модернiзацiя конвертерного цеху", що передбачає будiвництво нової слябовой МНЛЗ (устаткування виготовляється компанiєю DANIELI (Iталiя) спiльно з ВАТ "Азовмаш"), реконструкцiю дiючих МНЛЗ 3 i 5, розвиток дiлянки позапiчної обробки сталi з установкою двох установок "пiч-кiвш" i вакууматора, реконструкцiю енергоблоку цеху, транспортно-обробного вiддiлення i оборотного циклу водопостачання. На реалiзацiю проекту в 2004 р. затрачено 214.9 млн.грн.
Модернiзацiя дозволить збiльшити об'єм виробництва конвертерної сталi до планових показникiв, пiдвищити якiсть сталi i вiдливних слябiв, освоїти виробництво нових марок сталi. Термiн окупностi iнвестицiй - 3 роки. Реалiзацiя проекту продовжиться в 2005-2006 роках.
У рамках реконструкцiї енергетичного господарства в 2004 р. почато фiнансування iнвестицiйного проекту "Будiвництво кисневого блоку КАР-60", який включає будiвництво кисневого блоку, установку котла ст. 5 ТЄЦ i турбокомпресор. Реалiзацiя проекту дозволить замiнити морально i фiзично зношене устаткування кисневого цеху сучасним агрегатом виробництва французької фiрми "AIR LIQUIDE" продуктивнiстю 60 тис. м3 кисню в годину. В результатi комбiнат зможе зберегти iснуючi об'єми виробництва чавуну i сталi, а також забезпечити можливiсть їх подальшого нарощування.
У 2004 р. на реалiзацiю проекту комбiнатом затрачено 220.35 млн.грн. (без ПДВ), у тому числi профiнансовано виготовлення устаткування кисневого блоку, котла i турбокомпресора, здiйсненi проектнi i будiвельно-монтажнi роботи. Розрахунковий термiн окупностi iнвестицiй - 2,5 роки. До кiнця 2005 р. планується ввести устаткування блоку в експлуатацiю.
Розвиваючи основне виробництво, комбiнат надає особливу увагу такiй проблемi як утилiзацiя вiдходiв виробництва. Будiвництва комплексу по переробцi шлакових вiдвалiв в 2004 р. обумовлено необхiднiстю утилiзацiї накопичених на територiї комбiнату шлакiв i потребою комбiнату в металоломi. Розробка шлакових вiдвалiв металургiйного комбiнату "Азовсталь" за технологiєю фiрми "АМСОМ L.L.C." (США) дозволить витягувати металевий скрап, лом вогнетривких виробiв, а також одержувати фракцiонований щебiнь з вiдходiв металургiйного виробництва. Утилiзацiя накопичених об'ємiв шлаку сприятиме полiпшенню екологiчної ситуацiї в мiстi Марiуполi i регiонi. Загальнi витрати по будiвництву комплексу склали 27.8 млн.грн. (без ПДВ), а його введення в експлуатацiю вiдбулося в липнi 2004 року.

Інша інформація, що може бути істотною для оцінки інвестором фінансового стану та результатів діяльності емітента

Додатково до iнформацiї "Вiдомостi про цiннi папери емiтента":
Попереднє свiдоцтво про реєстрацiю випуску простих iменних акцiй товариства (номiналом 10 грн.) 26/1/97, видане ДКЦПФР 17.01.97р., було скасовано через збiльшення, за рiшенням суду, розмiру статутного фонду товариства з 704 047 570.00 грн.до 793 550 570.00 грн.
Емiсiй iнших цiнних паперiв: процентних, дисконтних та цiльових облiгацiй товариство не здiйснювало.
У звiтному роцi торгiвля цiнними паперами товариства на зовнiшнiх ринках не здiйснювалась. На внутрiшньому ринку торгiвля акцiями здiйснюється у Першiй фондовiй торговельнiй системi (ПФТС), з якою укладено вiдповiдний договiр про пiдтримання лiстингу.
У першiй половинi 2004 року акцiї ВАТ "МК "Азовсталь" були переведенi з Котирувального листа 3-го рiвня Списку ПФТС в Котирувальний лист 2-го рiвня (за рiшенням Торгового Комiтету ПФТС).
За рiчними даними ПФТС у звiтному роцi акцiї ВАТ "Азовсталь" були на третьому мiсцi по показниках капiталiзацiї, поступаючись "Укртелекому" i "ММК ним. Iллiча". Найкраща цiна купiвлi акцiй ВАТ "МК "Азовсталь" у 2004 р. склала - 2,9 грн. за одну акцiю, найкраща цiна продажу - 3,35 грн. за одну акцiю. Цiна останньой угоди укладаной на ПФТС склала 3,00 грн. за одну акцiю. У 2004 роцi товариство не подавало будь-яких заяв з метою отримання допуску на фондовi бiржi.